NBA: «Μοιραίος» ο… 47άρης Giannis

Το καλύτερό του ματς από την έναρξη της σεζόν πραγματοποίησε εναντίον του Φοίνιξ ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, αλλά το Μιλγουόκι ηττήθηκε 125-124 στην έδρα των «Ήλιων».

Ο Greek Freak έκανε ρεκόρ πόντων στην τρέχουσα περίοδο με 47, αλλά ήταν ο «μοιραίος» παίκτης των «Ελαφιών», καθώς αστόχησε στο τελευταίο σουτ του αγώνα κι έτσι η ομάδα του γνώρισε την πρώτη της ήττα μετά από τεις σερί εκτός έδρας νίκες στο τέταρτο από έξι συνεχόμενα ματς που έχει να δώσει μακριά από το «σπίτι» της.

Τα έκανε όλα σωστά στη διάρκεια της αναμέτρησης ο Giannis, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 47 πόντους (season high) με 15/22 σουτ (0/4 τρίποντα), 17/21 βολές, 11 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Ωστόσο, στην τελευταία επίθεση του αγώνα αστόχησε από την κορυφή της ρακέτας (μέχρι τότε είχε 7/7 δίποντα στην τέταρτη περίοδο), ενώ στην προηγούμενη επίθεση είχε πέσει στο παρκέ πριν δεχθεί την μπάλα, με το Φοίνιξ να πανηγυρίζει μία σπουδαία νίκη, εάν αναλογιστεί κανείς ότι οι γηπεδούχοι «επέστρεψαν» από μία διαφορά 16 πόντων που βρέθηκαν να χάνουν!

Ο Ντέβιν Μπούμερ με 30 πόντους και ο Κρις Πολ με 28 ήταν οι ηγέτες των Σανς. Από τους «Μπακς», εκτός του Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο Κρις Μίντλετον με 18 πόντους και ο Μπριν Φορμπς με 17 ήταν αυτοί που στήριξαν περισσότερο τον ηγέτη τους στο σκοράρισμα.

Στα υπόλοιπα ματς του ΝΒΑ ξεχώρισαν, η νίκη των ΛΑ Λέικερς επί της Οκλαχόμα με 114-113 στην παράταση, με τους πρωταθλητές να «επιστρέφουν» από το -20 και να παίρνουν τη νίκη χωρίς τον Ντέιβις στην αποστολή, το Μπρούκλιν με 37 πόντους του Ίρβινγκ επιβλήθηκε της Ιντιάνα με 104-94, ενώ με triple double του Λούκα Ντόντσιτς το Ντάλας νίκησε σε ματς θρίλερ την Ατλάντα με 118-117.