Ligue 1: «Φρένο» στην Παρί έβαλε η Μονακό με απίστευτη ανατροπή

«Φρένο» στην πορεία της Παρί Σεν Ζερμέν στην Ligue 1 έβαλε η Μονακό πετυχαίνοντας τη μεγαλύτερη ανατροπή από την έναρξη της σεζόν στο γαλλικό πρωτάθλημα.

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο από την Παρί Σεν Ζερμέν με 0-2, η ομάδα του Πριγκιπάτου έφερε τα πάνω κάτω στο δεύτερο μέρος και με τρία γκολ σε διάστημα μισής ώρας κατάφερε να επικρατήσει με 3-2 και να μειώσει στο -4 από τη σημερινή της αντίπαλο που εξακολουθεί να προπορεύεται, στο δεύτερο χρονικά ματς της 11ης αγωνιστικής.

Η Παρί, τέσσερα 24ωρα πριν από τον «τελικό» με την Λειψία στο Παρίσι για την 4η αγωνιστική των ομίλων του CL υποχρεώθηκε στην πρώτη της ήττα (τρίτη συνολικά) μετά από 8 σερί νίκες.

Η ομάδα του Τόμας Τούχελ ήταν ανώτερη σε όλους τους τομείς στο πρώτοπ ημίχρονο, διάστημα στο οποίο πέτυχε τέσσερα γκολ, αλλά μέτρησαν τα δύο, ενώ είχε κλασικές ευκαιρίες κι ένα δοκάρι. Ο Μπαπέ ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής, καθώς σημείωσε δύο τέρματα, ενώ το τρίτο του στο 44΄ ακυρώθηκε μετά την χρήση του VAR για οφσάιντ, όπως συνέβη και με αυτό του Κιν στο 39ο λεπτό.

Οι Μονεγάσκοι δεν το έβαλαν κάτω και στο δεύτερο μέρος με μία απίστευτη ανατροπή που ξεκίνησε με τα δύο γκολ του Βόλαντ στο 52΄ και 66΄, ολοκληρώθηκε στο 82΄ με το πέναλτι του Φάμπρεγας. Στην φάση αυτή ο Ντιαλό της Παρί είδε την κόκκινη κάρτα κι αποβλήθηκε.

Η Μπορντό «άφησε πίσω» την εντός έδρας ήττα από την Μονπελιέ πριν από δύο εβδομάδες και πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Ρεν με το γκολ του Μπεν Αρφά στο πρώτο μέρος (1-0), στην εναρκτήρια αναμέτρηση της 11ης ημέρας.

Για τους γηπεδούχους, που στις 24 Νοεμβρίου υποδέχονται την Τσέλσι στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League, η σημερινή ήταν η δεύτερη σερί ήττα, μετά το 3-0 από την Παρί Σεν Ζερμέν στο «Σταντ ντε Φρανς».