Euroleague: Το… μπασκετικό clasico στην Μπαρτσελόνα

Ένα 24ωρο πριν από το clasico στην LaLiga, ανάμεσα στην Μπαρτσελόνα και στην Ρεάλ Μαδρίτης (24/10, 17:00), οι «μπλαουγκράνα» φρόντισαν να «ζεστάνουν» τους φιλάθλους τους επικρατώντας της «βασίλισσας» με 79-72 στο ευρωπαϊκό clasico της Euroleague.

Οι Καταλανοί πανηγύρισαν την 3η σερί νίκη τους στη διοργάνωση, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους στο 4-1 και παρέμειναν στην κορυφή της κατάταξης «αγκαλιά» με τις Ζαλγκίρις Κάουνας και Μπάγερν Μονάχου. Στον αντίποδα, η ομάδα του Πάμπλο Λάσο υπέστη την 4η ήττα της.

Οι «μπλαουγκράνα» χωρίς τον Νίκολα Μίροτιτς σε δεύτερο σερί ματς (ο Μαυροβούνιος διαγνώστηκε θετικός στον κορωνοϊό στις 13/10 και δεν έχει συμπληρώσει 14 ημέρες σε καραντίνα) κατάφεραν να πάρουν μία ακόμη  νίκη, παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Με επιμέρους σκορ 30-13 σε αυτό το διάστημα η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ξέφυγε με 48-27 στο 20΄ και παρά την προσπάθεια των Μαδριλένων στο δεύτερο μέρος έφτασαν στη μεγάλη νίκη…

Κορυφαίος των νικητών ο Κάιλ Κούριτς με 15 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Μπράντον Ντέιβις (14π.) και Κόρι Χίγκινς (13π.).

Ο Νικ Καλάθης έμεινε στο παρκέ για 24 λεπτά με απολογισμό 3 πόντους (0/4 τρίποντα), 7 ασίστ, αλλά και 6 λάθη. Από τη Ρεάλ, οι Τρέι Τόμπκινς (14π., 7ρ.), Αλμπέρτο Αλμπάδε (13π.) ήταν απελπιστικά μόνοι για την ανατροπή…