EuroLeague: Νέα εντός έδρας ήττα για τον Ολυμπιακό, 82-86 από τη Ρεάλ Μαδρίτης στην παράταση (video) | newsbreak

Μοιραστειτε το

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να στείλει το -ιδιαίτερα αμφίρροπο- ματς με τη Ρεάλ Μαδρίτης στην παράταση, στο τέλος όμως του έλειψε το μεγάλο σουτ, τη στιγμή που ο Γουόλτερ Ταβάρες έκανε για μια ακόμη φορά πράγματα και θαύματα, επιτρέποντας στους Μαδριλένους να φύγουν με τη νίκη από το ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός, ο οποίος προερχόταν από την εντός έδρας συντριβή από τη Βαλένθια, πάλεψε για τη νίκη επί της Ρεάλ, η οποία χρειάστηκε δύο παρατάσεις για να λυγίσει τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, αλλά το μόνο που, ουσιαστικά, κατάφερε ήταν να γλιτώσει την ήττα στην κανονική διάρκεια, χάρη στις εύστοχες βολές του Σλούκα που έκανε το 69-69, ενώ, κατόπιν, ο ίδιος αστόχησε σε τρίποντο που θα έδινε στην ομάδα του τη νίκη.

Και παρά το γεγονός ότι από τους Πειραιώτες δεν υστέρησε κανείς, ήταν ένα ιδιαίτερα σκληρό ματς που, τελικά, κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με το σερί 6-0 χάρη στις 3/3 βολές του ΜακΚίσικ και το γκολ-φάουλ του Μάρτιν, που πήγε το σκορ για τον Ολυμπιακό από το 71-76 στο 77-76, να αποτελεί και την τελευταία «αναλαμπή», προτού επέλθει το μοιραίο…

Τα δεκάλεπτα: 12-12, 30-31, 51-49, 69-69, 82-86

Τα στατιστικά των δύο αντιπάλων:
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάρισον 6 (1/1 δίποντο, 4/4 βολές), Σπανούλης 5 (2/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σλούκας 11 (1/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μάρτιν 18 (8/12 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), Βεζένκοβ 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Παπανικολάου 3 (1/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Ζαν-Σαρλ 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Τζένκινς, Έλις 7 (2/5 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 18 (5/12 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα)

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ 5 (1), Ράντολφ 4 (1/7 σουτ), Φερνάντεθ 3 (1/7 σουτ), Αμπάλντε 4 (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Λαπροβίτολα 19 (1/2 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 8/8 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντεκ 2 (1/5 δίποντα), Γκαρούμπα 1, Κάρολ 8 (2), Ταβάρες 13 (5/6 δίποντα, 3/4 βολές, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 5 μπλοκ), Γιουλ 10 (3/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Τόμπκινς 15 (3/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τέιλορ 2

Ομαδικά στατιστικά Ολυμπιακού: 22/43 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 20/24 βολές, 38 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 12 επιθετικά), 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 15 λάθη

Ομαδικά στατιστικά Ρεάλ: 15/32 δίποντα, 13/32 τρίποντα, 17/20 βολές, 39 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 11 επιθετικά), 25 ασίστ, 8 κλεψίματα, 7 μπλοκ, 18 λάθη