Euroleague: Βαριά ήττα στη Μαδρίτη η Ρεάλ από την Βαλένθια (77-93)

Ηχηρό χαστούκι δέχτηκε στη μαδρίτη η Ρεάλ από την Βαλένθια στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Euroleague.

Οι «νυχτερίδες» διέσυραν τη «βασίλισσα» με 93-77, στην πιο μεγάλη έκπληξη του «πρώτου πιάτου» της 2ης ημέρας της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο δεν έχει ξεκινήσει καθόλου καλά καθώς μετρά δύο ήττες σε ισάριθμα ματς. Το ματς κρίθηκε εν πολλοίς στο 3ο δεκάλεπτο όταν η άμυνα της Βαλένθια κράτησε τους γηπεδούχους στους 14 πόντους τη στιγμή που η περιφέρεια είχε πάρει «φωτιά», γράφοντας στο 30΄ το 53-68.

Το +15 εκτοξεύτηκε στο +20 στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, με τη Ρεάλ να έχει… παραδοθεί στις ορέξεις των φιλοξενούμενων.

Σπουδαία βραδιά για τον Μαυροβούνιο σέντερ της Βαλένθια, Μπόγιαν Ντούμπλεβιτς, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 24 πόντους και ρεκόρ καριέρας σε εύστοχα τρίποντα (6/9). Από τη Ρεάλ των 15 λαθών ξεχώρισε ο Βάλτερ Ταβάρες με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ.