Champions League: «Πολύ σκληρή για να πεθάνει» η Ρεάλ Μαδρίτης

«Πολύ σκληρή για να πεθάνει» αποδείχθηκε η Ρεάλ Μαδρίτης στην 2η αγωνιστική των ομίλων του Champions League.

Μετά το «διπλό» στο clasico, οι «μερένγκες» βρεθηκαν να χάνουν 2-0 στο 87΄ από την Γκλάντμπαχ στην Γερμανία, αλλά κατάφεραν να επιστρέψουν και με δύο γκολ στις καθυστερήσεις να φύγουν αήττητοι από το «Μπορούσια Παρκ» και να πανηγυρίσουν τον πρώτο τους βαθμό στη διοργάνωση (2-2).

Στον όμιλο του Ολυμπιακού (3ο) η Μάντσεστερ Σίτι δικαιολόγησε απόλυτα τον χαρακτηρισμό του φαβορί, καθώς επιοκράτησε άνετα επί της Μαρσέιγ στο «Βελοντρόμ» με 3-0, έκανε το «2Χ2» και είναι απόλυτη υποψήφια για την πρώτη θέση του γκρουπ.

Ωραίο παιχνίδι με συνεχείς εναλλαγές έγινε στη Μαδρίτη, όπου η Ατλέτικο νίκησε τη Σάλτσμπουργκ με 3-2 χάρις στον Ζοάο Φέλιξ που αρχικά ισοφάρισε σε 2-2 και ύστερα σημείωσε το τρίτο και νικητήριο γκολ (1ος όμιλος). Η Μπάγερν, που είχε περάσει νωρίτερα με νίκη 2-1 από τη Μόσχα έφτασε στους 6 βαθμούς και δεν δείχνει να απειλείται σε αυτό το γκρουπ.

Για τον 4ο όμιλο, η Λίβερπουλ διπλασίασε τις νίκες της επικρατώντας της Μίντιλαντ στο «Άνφιλντ» με 2-0, χάρις σε γκολ του Ζότα που αποδεικνύεται μια «αθόρυβη» αλλά πολύ ουσιαστική και χρήσιμη μεταγραφή και τοπυ Σαλάχ.

Σπουδαίος αγώνας έγινε στο «Gewiss Stadium», όπου η Αταλάντα βρέθηκε να χάνει 2-0 στο ημίχρονο από τον Άγιαξ, αλλά με δύο γκολ σε έξι λεπτά από τον Ντούβαν Ζαπάτα έσωσε ένα βαθμό.