Bundesliga: Πήρε… φόρα η Λεβερκούζεν

Μοιραστειτε το

Μετά από ένα κακό ξεκίνημα με τρεις σερί ισοπαλίες, η Μπάγερ Λεβερκούζεν αρχίζει να βρίσκει ρυθμό.

Μέσα σε 9 ημέρες οι «ασπιρίνες» πέτυχαν 3 νίκες, η πρώτη εκτός έδρας επί της Μάιντς (17/09 με 1-0), ακολούθησε το εμφατικό 6-2 επί της Νις στην πρεμιέρα των ομίλων του Europa League (22/10) κι απόψε ήρθε η πρώτη εντός έδρας με 3-1 επί της Άουγκσμπουργκ, στο ματς με το οποίο έπεσε η «αυλαία» της 5ης αγωνιστικής στην Bundesliga.

Απόλυτος πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Αργεντινός επιθετικός Λούκας Αλάριο, ο οποίος πέτυχε τα δύο γκολ της Μπάγερ, το πρώτο με πέναλτι στο 16΄ και το δεύτερο στο 74΄, ενώ το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων οι Ντιαμπί «σφραγίζοντας» το δεύτερο εφετινό «τρίποντο» της ομάδας του στο πρωτάθλημα.

Για τους φιλοξενούμενους που γνώρισαν την 2η σερί ήττα μετά το εντός έδρας 0-2 από την Λειψία, είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Καλιγκιούρι στο 54ο λεπτό.