Basket League: Με φοβερή ανατροπή στο φινάλε η Λάρισα νίκησε τον Προμηθέα (85-81)

Ένα ματς που ήλεγχε στο μεγαλύτερο μέρος του ο Προμηθέας μετατράπηκε σε θρίαμβο της Λάρισας, η οποία με «μπροστάρη» τον Σμιθ και μεγάλη ανατροπή στην τελευταία περίοδο επικράτησε με 85-81 σε εξ αναβολής αναμέτρηση της 3ης αγωνιστικής της Basket League.

Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 3-7, ενώ το συγκρότημα του Μάκη Γιατρά σε 4-3. Τα πάντα κρίθηκαν στο 4ο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο οι Θεσσαλοί με επιμέρους σκορ 31-19 έφεραν τα πάνω κάτω και πανηγύρισαν δικαιολογημένα.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Τζέιμς Γουέμπ (14 πόντοι – 9 ριμπάουντ), Γουέσλι Γκόρντον (14 πόντοι – 8 ριμπάουντ), ωστόσο, καθοριστική στην ανατροπή ήταν η συμβολή του Τζέρι Σμιθ (18 πόντοι, 10/11 βολές), αλλά και του Παπαδάκη (9 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Με 7/24 τρίποντα έκλεισε το ματς ο Προμηθέας που έμεινε στο τέλος από δυνάμεις και είχε χάσει με πέντε φάουλ τον Ίαν Μίλερ.