Υπέταξε τη Γιουβέντους και επέστρεψε στις μεγάλες νίκες η Μπαρτσελόνα

Μοιραστειτε το

Μια νίκη βάλσαμο για τις πληγές της πέτυχε απόψε η ισπανική Μπαρτσελόνα του Λιονέλ Μέσι, επικρατώντας εκτός έδρας με 2-0 της ιταλικής Γιουβέντους, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής στον 7ο όμιλο του Champions League.

Υπενθυμίζεται ότι η «Μπάρτσα» προερχόταν από το εις βάρος της 3-1 μέσα στο «Καμπ Νόου» κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης, στο πρώτο clàsico της ιστορίας που διεξάχθηκε κεκλεισμένων των θυρών. Επίσης, μόλις χθες ο Τζουσέπ Μαρία Μπαρτομέου υπέβαλε την παραίτησή του από την προεδρία της Μπαρτσελόνα, καθώς και όλης της διοίκησης του.

Μέσα σε αυτό το κλίμα, οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν μια μεστή εμφάνιση σήμερα στο Τορίνο και πήραν τους τρεις βαθμούς απέναντι στους Ιταλούς που δεν είχαν στη διάθεσή τους τον Κριστιάνο Ρονάλντο.

Οι Καταλανοί προηγήθηκαν στο 14ο λεπτό με τυχερό τέρμα του Ντεμπελέ και ολοκλήρωσαν τον θρίαμβό τους στις καθυστερήσεις με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Μέσι.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν κυρίαρχοι στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς και είχαν πολλές καλές στιγμές για να πετύχουν περισσότερα τέρματα, κόντρα στη Γιουβέντους που περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο και δοκίμασε να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις, χωρίς επιτυχία.