Στην παράταση λύγισε ο Ολυμπιακός από τη Ρεάλ

Εντυπωσιακό ματς γεμάτο ανατροπές στο ΣΕΦ με τους ερυθρόλευκους να κοιτούν στα μάτια τη Ρεάλ, όμως η περιφέρεια της ισπανικής ομάδας ήταν «φωτιά» και στέρησε στην παράταση μια μεγάλη νίκη από τον Ολυμπιακό.

Το τελικό σκορ της παράτασης (86-82) καταδεικνύει το θρίλερ που εκτυλίχθηκε στο Φάληρο με τον Ολυμπιακό να γνωρίζει την ήττα στις λεπτομέρειες από την πανίσχυρη Ρεάλ, ενώ είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη στην κανονική διάρκεια του αγώνα.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ξεκίνησε εντυπωσιακά το ματς και με πολύ σκληρή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση έβαλαν δύσκολα στην Ρεάλ με τις δύο πλευρές να είναι κοντά στο σκορ.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός κατάφερε να προηγηθεί έως και με +8 όμως η ομάδα του Λάσο με ένα σερί 9-0 πλησίασε στο σκορ και πέρασε μπροστά. Το ημίχρονο έκλεισε με τις δύο ομάδες στο 30-31.

Ένα κακό ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο δεύτερο μέρος έδωσε τη δυνατότητα στη Ρεάλ να μπει στη θέση του οδηγού και με μπαράζ βομβαρδισμού από την περιφέρεια να διατηρεί ένα προβάδισμα κοντά στους επτά πόντους.

Οι ερυθρόλευκοι αντέδρασαν και με έναν συγκινητικό ΜακΚίσικ επέστρεψαν στο ματς και διεκδίκησαν τη νίκη με αξιώσεις.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα, μάλιστα, με το σκορ στο 69-69 ο Σλούκας αστόχησε σε τρίποντο και έχασε την ευκαιρία να δώσει τη νίκη της ομάδας του στην κανονική διάρκεια.

Το έξτρα πεντάλεπτο, πάντως, έκρυβε κι άλλες συγκινήσεις. Η Ρεάλ πήρε ένα προβάδισμα πέντε πόντων (71-76), όμως ο Ολυμπιακός επέστρεψε ξανά και προσπέρασε με 77-76, ενώ με σωστές επιλογές από τους Σλούκα και Μάρτιν η ομάδα του Πειραιά έφτασε στο 81-82. Σε εκείνο το σημείο, όμως ο Γιούλ έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στην ομάδα του με ένα μεγάλο τρίποντο και η πλάστιγγα έγειρε προς τη Ρεάλ. Στην επόμενη επίθεση ο Λαπροβίτολα έκανε με βολές το 81-81, ο Σλούκας αστόχησε στη μια από τις δύο βολές που κέρδισε και η ισπανική ομάδα έφυγε με τη νίκη με 86-82.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας κρατά την φοβερή προσπάθεια από τους παίκτες του, την μεγάλη εμφάνιση του ΜακΚίσικ και την άνοδο του Έλις. Στους διακριθέντες, φυσικά, και οι Σπανούλης, Σλούκας.

Από την «βασίλισσα» ξεχώρισαν οι Λαπροβίτολα (19 πόντοι), Τόμπκινς (15 πόντοι) και Ταβάρες (13 πόντοι και 10 ριμπάουντ).

Δεκάλεπτα: 12-12, 30-31, 51-49, 69-69 κ.δ., 82-86 παρ.

Ολυμπιακός: Χάρισον 6 (1/1 δίποντο, 4/4 βολές), Σπανούλης 5 (2/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σλούκας 11 (1/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μάρτιν 18 (8/12 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), Βεζένκοβ 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Παπανικολάου 3 (1/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Ζαν-Σαρλ 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Τζένκινς, Έλις 7 (2/5 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 18 (5/12 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα)

Ρεάλ Μαδρίτης: Κοζέρ 5 (1), Ράντολφ 4 (1/7 σουτ), Φερνάντεθ 3 (1/7 σουτ), Αμπάλντε 4 (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Λαπροβίτολα 19 (1/2 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 8/8 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντεκ 2 (1/5 δίποντα), Γκαρούμπα 1, Κάρολ 8 (2), Ταβάρες 13 (5/6 δίποντα, 3/4 βολές, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 5 μπλοκ), Γιουλ 10 (3/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Τόμπκινς 15 (3/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τέιλορ 2