Ο Ολυμπιακός υπέταξε την Αρμάνι στο ΣΕΦ

Μοιραστειτε το

Τη δεύτερή του νίκη σε τρεις αγώνες σημείωσε ο Ολυμπιακός στην Euroleague, επικρατώντας με 86-75 της Αρμάνι Μιλάνο στο ΣΕΦ. Αντίθετα, αυτή ήταν η πρώτη ήττα για την Αρμάνι στη διοργάνωση.

Η επικράτηση των «ερυθρόλευκων» στηρίχθηκε στην ευστοχία τους στα δίποντα, στην ανωτερότητά τους σε ασίστ και ριμπάουντ έναντι της Αρμάνι, αλλά και στην καλή τους άμυνα που περιόρισε τα επιθετικά ατού των αντιπάλου τους, ειδικά στο τρίτο δεκάλεπτο.

Σημειώνεται ότι στο πρώτο ημίχρονο η εμφάνιση του Ολυμπιακού ήταν μέτρια, με τους παίκτες τους να υποπίπτουν σε πολλά λάθη.

Πρωταγωνιστής του ματς αναδείχθηκε ο Κώστας Σλούκας, έχοντας 17 πόντους και 11 ασίστ. Άξιος συμπαραστάτης του ο Γιώργος Πρίντεζης με 16 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 36-42, 63-58, 86-75

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χάρισον 16 (4), Λαρεντζάκης, Σπανούλης 5 (1), Σλούκας 17 (2), Μάρτιν 6, Βεζένκοφ 2, Πρίντεζης 16 (1), Παπανικολάου 4, Τζένκινς 5 (1), Έλις 5, ΜακΚίσικ 10 (1)

Αρμάνι Μιλάνο (Έτορε Μεσίνα): Λεντέι 10 (1), Μορέτι, Μορασκίνι  2, Ρολ 16 (4), Ροντρίγκεθ 18 (4), Ταρζέφσκι 2, Ντιλεϊνι 5 (1), Σιλντς 5, Μπρουκς, Χάινς 8, Ντατόμε 9 (1)