Νίκη μετά από τρία χρόνια το Λαύριο επί του Άρη

Πολύ μεγάλη νίκη επί του Άρη με 92-71 πέτυχε το Λαύριο σε αναβολής ματς της 3ης αγωνιστικής της Basket League.

Οι Θεσσαλονικείς προέρχονταν από 5 νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις τα τρία τελευταία χρόνια επί του Λαυρίου, ωστόσο, η μίνι παράδοση που είχαν «χτίσει» οι «κίτρινοι» έσπασε το απόγευμα της 9ης Δεκεμβρίου.

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν την 2η εφετινή τους νίκη στο εφετινό πρωτάθλημα, καθώς κυριάρχησαν από τα πρώτα λεπτά του αντιπάλου τους. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη «οικοδόμησε» διαφορά +21 πόντων στην δεύτερη περίοδο (53-32) χάρις στην εξαιρετική της άμυνα, αλλά και στον επιθετικό οίστρο των Κόζι και Μουράτου, που με συνεχόμενα τρίποντα δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν στο σκορ.

Παρά την προσπάθεια των παικτών του στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους οι γηπεδούχοι μπήκαν με διαφορά 17 πόντων στην τελευταία περίοδο (68-51) και στο τελευταίο δεκάλεπτο δενμ απειλήθηκαν καθόλου.

Με 5 στα 5 τρίποντα και 19 πόντους ο Κόζι ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ στους 16 σταμάτησε ο Ντιαλό, άλλους 13 πέτυχε ο Κάρτερ και 11 ο Μουράτος, ο οποίος είχε και 10 ασίστ.

Ο Κουζέλογλου με 19 πόντους ξεχώρισε από τον Άρη, ενώ «διψήφιοι» ήταν και οι Μιλόσεβιτς (11π.) και Ντραγκίσεβιτς (12π.)