Με «διπλό» απέδρασε από το Βελιγράδι ο Ολυμπιακός

Μοιραστειτε το

Διά χειρός Γιώργου Πρίντεζη (που πέτυχε «γκολ-φάουλ» μόλις 3 δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης) οι «ερυθρόλευκοι» πήραν μια πολύ σημαντική νίκη στο Βελιγράδι, απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα, σε ματς για την  13η αγωνιστική της Euroleague.

Χάρη στη νίκη του αυτή, ο Ολυμπιακός ανέβασε το ρεκόρ του σε 7-5 (νίκες με ήττες) και αναρριχήθηκε στην 8άδα της βαθμολογικής κατάταξης.

Η νίκη δεν ήρθε εύκολα για την ελληνική ομάδα που βρέθηκε πίσω στο σκορ, με διψήφια διαφορά, στο πρώτο δεκάλεπτο. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά και να περιορίσει επιθετικά τους γηπεδούχους, οι οποίοι πάντως μπήκαν σε ημίχρονο με 8 πόντους διαφορά.

Όλα άλλαξαν στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ολυμπιακό να βρίσκει τις λύσεις στην επίθεση και με μεγάλα σουτ να μπαίνει ξανά στο ματς και να κλείνει προηγούμενος το τρίτο δεκάλεπτο. Στα τελευταία λεπτά εξελίχθηκε ένα θρίλερ, με τον Πρίντεζη να βάζει την υπογραφή του και τον Ολυμπιακό να παίρνει μια σπουδαία νίκη.

Σε κάθε περίπτωση η αναμέτρηση ήταν ιστορική για τον Βασίλης Σπανούλης (πέτυχε 14 πόντους) που πέρασε στην πρώτη θέση των σκόρερ όλων των εποχών στο Κύπελλο Πρωταθλητριών (από τη σεζόν 1957-58 έως σήμερα).

Τα δεκάλεπτα: 30-16, 45-37, 61-62, 79-81

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ερυθρός Αστέρας (Ομπράντοβιτς): Ο’ Μπράιαντ 16 (2/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, Γουόλντεν 13 (3), Λόιντ 13, Ουσκόκοβιτς 2, Νταβίντοβατς 8 (3/11 σουτ), Λάζιτς 3 (1), Ριθ 7 (1), Ντόμπριτς 5 (1), Γιάγκοντιτς-Κουρίτζα 10, Κούζμιτς 2.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάρισον 12 (4/6 τρίποντα), Λαρεντζάκης 11 (3/4 τρίποντα), Σπανούλης 14 (2/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σλούκας 12 (3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7 ασίστ), Μάρτιν 1, Βεζένκοβ, Πρίντεζης 16 (5/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου, Ζαν-Σαρλ 8 (4/5 δίποντα), Τζένκινς, Έλις 4 (2/2 δίποντα), ΜακΚίσικ 3.