Με ανατροπή η Νάπολι στην 3η θέση

Μοιραστειτε το

Η Ρόμα ήταν σαρωτική στο πρώτο 45λεπτο της εκτός έδρας αναμέτρησης με την Μπολόνια, η Αταλάντα δεν δυσκολεύτηκε καθόλου απέναντι στην Φιορεντίνα, ενώ η Νάπολι χρειάστηκε να κάνει την ανατροπή για να νικήσει την Σαμπντόρια.

Με την ψυχολογία στα ύψη μετά τη νίκη της στο Αμστερνταμ επί του Άγιαξ και την πρόκριση στους «16» του Champions League, η Αταλάντα δεν είχε κανένα πρόβλημα να επικρατήσει στο Μπέργκαμο με 3-0 της Φιορεντίνα και να βελτιώσει τη βαθμολογική της θέση.

Στο «Ρενάτο Νταλ΄Αρα» η Ρόμα ήταν καταιγιστική στο πρώτο μέρος στην αναμέτρηση με την Μπολόνια, Πέτυχε πέντε γκολ και νίκησε με 5-1 τους «ροσομπλού», η άμυνα των οποίων βρέθηκε σε τραγικό απόγευμα.

Με ανατροπή και δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο η Νάπολι επιβλήθηκε με 2-1 της Σαμπντόρια στο «Ντιέγκο Μαραντόνα», ανεβαίνοντας στην 3η θέση με 23 βαθμούς, τρεις λιγότερους από την πρωτοπόρο και αήττητη Μίλαν, που παίζει το βράδυ με την Πάρμα (21:45).

Τα μέχρι τώρα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 11ης ημέρας της Serie A:

Σασουόλο-Μπενεβέντο    1-0  (8′ πεν. Μπεράρντι)
Κροτόνε-Σπέτσια              4-1  (7′, 90’+ Μεσάιας, 49′ Ρέκα, 56′ Εντουάρντο-18′ Φαρίας)
Τορίνο-Ουντινέζε              2-3  (67′ Μπελότι, 68′ Μπονατσόλι-24′ Πουσέτο, 54′ Ντε Πολ, 90′ Νεστορόφσκι)
Λάτσιο-Βερόνα                 1-2  (56΄ Καϊσέδο – 45΄ αυτ. Λατσάρι, 67΄ Ταμέζ)
Κάλιαρι-Ίντερ                    1-3  (42′ Σοτίλ-77′ Μπαρέλα, 84′ Ντ’ Αμπρόσιο, 90’+ Λουκάκου)
Αταλάντα-Φιορεντίνα         3-0  (44′ Γκούσενς, 55′ Μαλινόφσκι, 63′ Τολόι)
Μπολόνια-Ρόμα                1-5  (24′ αυτ. Κριστάντε-5′ αυτ. Πόλι, 11′ Ντζέκο, 15′ Πελεγκρίνι, 35′ Βερετού, 44′ Μιχταριάν)
Νάπολι-Σαμπντόρια           2-1  (53′ Λοσάνο, 68′ Πετάνια-20′ Γιάνκτο)