Κανένα πρόβλημα με Άρη και «7Χ7» για την ΑΕΚ

Η ΑΕΚ δεν συνάντησε το παραμικρό πρόβλημα στο ΟΑΚΑ απέναντι στον Άρη, τον οποίο νίκησε με 84-67 στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής στην Α1 Ανδρών και σημείωσε την έβδομη επιτυχία της σε ισάριθμες συναντήσεις.

Ταυτόχρονα, οι «κιτρινόμαυροι» υποχρέωσαν την ομάδα της Θεσσαλονίκης σε τέταρτη ήττα σε επτά αναμετρήσεις.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο (15-16), οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και με επιμέρους σκορ 27-15 στη δεύτερη περίοδο προηγήθηκαν με διαφορά 11 πόντων στο ημίχρονο (42-31).

Αποδίδοντας με την ίδια προσήλωση αμυντικά, η Ένωση κράτησε χαμηλά τον Άρη στην επίθεση, την ώρα που οι ίδια συνέχιζε να είναι αποτελεσματική, με αποτέλεσμα να μην ξανακοιτάξει πίσω…

Πρώτος σκόρερ των νικητών, που αγωνίστηκαν χωρίς τον τραυματία Σλότερ κι έχασαν στο 5΄ τον Κίνγκσλεϊ με διάστρεμμα, ήταν ο Λάνγκφορντ με 16 πόντους, ενώ από τους Θεσσαλονικείς ξεχώρισε ο Τσάλμερς, σκόρερ άλλων 16 πόντων.