Η Λίβερπουλ «προσγείωσε» τη Λέστερ

Η Λίβερπουλ ήταν πολύ δυνατή για τη φιλόδοξη  Λέστερ, ειδικά μάλιστα από τη στιγμή που τη φιλοξενούσε στο «Άνφιλντ», στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής.

Οι πρωταθλητές νίκησαν με 3-0 τις «αλεπούδες», που είναι μια από τις αντιπάλους της ΑΕΚ στο Europa League και έφτασαν στην πρώτη θέση την Τότεναμ, αφήνοντας την ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς δυο βαθμούς πίσω, μαζί με την Τσέλσι.

Το συγκρότημα του Γιούργκεν Κλοπ ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη η δουλειά» από το πρώτο ημίχρονο, όταν και πέτυχε τα δύο από τα τρία τέρματά του.

Το σκορ άνοιξε στο 21ο λεπτό με αυτογκόλ του Έβανς, ο Ζότα διπλασίασε στο 41΄ και το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Φιρμίνο στο 86΄.

Αποτελέσματα και σκόρερ:

• Φούλαμ-Έβερτον 2-3 (15΄ Ριντ, 70΄ Λόφτους-Τσικ – 1΄, 29΄ Κάλβερτ-Λιούιν, 35΄ Ντουκουρέ)
  • Σέφιλντ Γιουν.-Γουέστ Χαμ 0-1 (56΄ Αλέ)
  • Λιντς-Άρσεναλ 0-0
  • Λίβερπουλ-Λέστερ 3-0 (21΄ αυτ. Έβανς, 41΄ Ζότα, 86΄ Φιρμίνο)