«Εξπρές Μίλαν» και στη Γένοβα

Το «Λουίτζι Φεράρις» δεν αποτέλεσε πρόβλημα για τη Μίλαν, που πέρασε με 2-1 από την έδρα της Σαμπντόρια, για τη 10η αγωνιστική στη Serie A.

Έτσι, οι Λομβαρδοί όχι μόνο συνέχισαν να οδηγούν την κούρσα στο καμπιονάτο, αλλά αύξησαν εκ νέου τη διαφορά από τη δεύτερη Ίντερ στους 5 βαθμούς.

Ο Στέφανο Πιόλι δεν είχε διαθέσιμο τον ηγέτη του (Ιμπραΐμοβιτς), αλλά το σύνολο που έχει δημιουργήσει ρολάρει πολύ καλά και χωρίς τον Σουηδό σταρ.

Οι «ροσονέρι» προηγήθηκαν 1-0 στο πρώτο ημίχρονο με πέναλτι του Φρανκ Κεσί, που καταλογίστηκε σε χέρι του Γιακούμπ Γιάνκτο και σε φάση που εξετάστηκε από το VAR.

Ο Σάμι Καστιγέχο έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του, σκοράροντας στο 77ο λεπτό, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ ο Άλμπιν Έκνταλ.