«Εξάρα» της Νάπολι σε Τζένοα

Μοιραστειτε το

Εντυπωσιακή σε απόδιση, ειδικά στο β΄ ημίχρονο, η Νάπολι διέλυσε με 6-0 την Τζένοα στο «Σαν Πάολο» και διπλασίασε τις νίκες της στο ιταλικό πρωτάθλημα.

Ο Λοσάνο ήταν αυτός που άνοιξε νωρίς (10΄) το σκορ και πέτυχε άλλο ένα γκολ στο β΄ μέρος, όπου οι «παρτενοπέι»… πετούσαν φωτιές, με ακόμη τέσσερις παίκτες (Ζιελίνσκι, Μέρτενς, Ελμάς και Πολιτάνο) να βρίσκουν το δρόμο προς τα δίχτυα.

Ο Κώστας Μανωλάς ήταν βασικός, αλλά αντικαταστάθηκε στην ανάπαυλα από τον Μαξίμοβιτς.

Τις νίκες της στη Serie A διπλασίασε και η Μίλαν, που επικράτησε 2-0 εκτός έδρας της νεοφώτιστης Κροτόνε, με τον Κεσιέ να ανοίγει το σκορ με πέναλτι στις καθυστερήσεις του α΄ μέρους και τον Μπραχίμ Ντίας στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου να… ανοίγει λογαριασμό με την ομάδα του Μιλάνου, η οποία είχε και δύο δοκάρια.

Αναλυτικά

• Σπέτσια-Σασουόλο 1-4 (30΄ Γκαλαμπίνοφ – 12΄ Τζούρισιτς, 64΄ πεν. Μπεράρντι, 66΄ Ντεφρέλ, 76΄ Καπούτο)
  • Βερόνα-Ουντινέζε 1-0 (57΄ Φαβίλι)
  • Νάπολι-Τζένοα 6-0 (10΄, 65΄ Λοσάνο, 46΄ Ζιελίνσκι, 57΄ Μέρτενς, 69΄ Ελμάς, 72΄ Πολιτάνο)
  • Κροτόνε-Μίλαν 0-2 (45΄+ πεν. Κεσιέ, 50΄ Μπραχίμ Ντίας)