Απολαυστική η Σάκκαρη στην πρεμιέρα της στην Ντόχα

Μετά τον πρόωρο αποκλεισμό της από το Australian Open, η Μαρία Σάκκαρη μπήκε δυναμικά στο τουρνουά Open του Κατάρ, επικρατώντας άνετα με 2-0 σετ της Αιγύπτιας, Μάσγιαρ Σερίφ.

Η 25χρονη πρωταθλήτρια από το ξεκίνημα του αγώνα έδειξε τις διαθέσεις της κι αφού χρειάστηκε μόλις 24 λεπτά απέναντι στο νο 114 του κόσμου για να προηγηθεί, καταφέροντας, μάλιστα, να μην χάσει ούτε ένα game (6-0).

Στο δεύτερο παρότι η αντίπαλός της έκανε break και βρέθηκε πίσω στο σκορ αντέδρασε άμεσα, μετατρέποντας το εις βάρος της 1-2 σε 5-2 και φτάνοντας στη συνέχεια άνετα στη νίκη με 6-3.

Αντίπαλός της θα είναι η νικήτρια του ζευγαριού, Κις-Μπένσιτς σε αγώνα που θα γίνει την Τρίτη (2/03). Εάν προκριθεί η δεύτερη, τότε το έργο της Σάκκαρη θα είναι ιδιαιτέρως δύσκολο απέναντι στο νο 10 της παγκόσμιας κατάταξης.