«Αέρας» στη Μελβούρνη ο Τσιτσιπάς

Με εμφατικό τρόο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο Australian Open ο Στέφανος Τσιτσιπάς, που επιβλήθηκε του Γάλλου Ζιλ Σιμόν με 3-0 σετ (6-1, 6-2, 6-1) ύστερα από μόλις 92 λεπτά αγώνα.

Στον επόμενο γύρο θα αντιμετωπίσει τον εξ Αυστραλίας ομογενή Θανάση Κοκκινάκη (Νο 267), που απέκλεισε τον πολύ υψηλότερα ευρισκόμενο απ΄ αυτόν στην παγκόσμια κατάταξη Σόνγου Κουόν (Ν. Κορέα, Νο 97) με 3-0.

O Τσιτσιπάς ξεκίνησε πολύ δυνατά και προηγήθηκε 5-0 στο πρώτο σετ, ενώ το γρήγορο break στο ξεκίνημα του 2ου (2-1) του έδωσε επιπλέον ώθηση, ενώ ταυτόχρονα αποθάρρυνε τον αντίπαλό του.

Ο 22χρονος Έλληνας πρωταθλητής ήταν πολύ επιθετικός στο παιχνίδι του, δεν έδωσε καν την ευκαιρία για break στον Σιμόν και με έξοχες επιστροφές ήταν εκείνος που πίεζε το σερβίς του Γάλλου!

Ως εκ τούτου το τελικό σκορ ήρθε αβίαστα για τον Τσιτσιπά, που είχε να επιδείξει μια εντυπωσιακή στατιστική με 25 winners, 7/10 break points και 15/21 (71%) πόντους στο φιλέ.