Έπιασε… ρετιρέ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Μοιραστειτε το

Στην κορυφή της Premier League βρίσκεται, μόνη, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που με γκολ του Πογκμπά στο 71ο λεπτό νίκησε 1-0 στο «Ταρφ Νουρ» την Μπέρνλι, σε εξ αναβολής αγώνα.

Η ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ, για πρώτη φορά από την έναρξη της φετινής περιόδου, βρίσκεται μόνη στο ρετιρέ της βαθμολογίας, αφήνοντας στο -3 την πρωταθλήτρια Λίβερπουλ.

Στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής, η Έβερτον πέρασε με 2-1 (6΄ Ιβόμπι, 77΄ Κιν – 14΄ Νέβες) από το «Μολινό» απέναντι στη Γουλβς κι έμεινε για τα καλά στο «κόλπο» του τίτλου, καθώς απέχει 4 βαθμούς από την από την κορυφή.

Μετά από 17 αγωνιστικές χωρίς νίκη (2 ισοπαλίες και 15 ήττες), η ουραγός της Premier League, Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, «έσπασε το ρόδι» στο πρωτάθλημα, επικρατώντας 1-0 της Νιούκαστλ.

Το μοναδικό γκολ του αγώνα σημείωσε στο 72΄ ο Σαρπ από τα 11 βήματα. Καθοριστική πάντως για την εξέλιξη του αγώνα ήταν η αποβολή στο 45΄ του Φρέιζερ των «ανθρακωρύχων», με δύο κίτρινες κάρτες σε τέσσερα λεπτά!