Άνετο βράδυ για την Εθνική κόντρα στη Μολδαβία

Μοιραστειτε το

Χωρίς να αντιμετωπίσει ισχυρή αντίσταση, η Εθνική Ελλάδας επικράτησε με 2-0 της Μολδαβίας στο ΟΑΚΑ, συνεχίζοντας με νίκη τις υποχρεώσεις της στον 3ο όμιλο της 3ης κατηγορίας του Nations League.

Έτσι, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έφτασε τους επτά βαθμούς σε τρεις αγώνες και παραμένει στην κορυφή του ομίλου, μαζί με τη Σλοβενία που νίκησε 1-0 το Κόσοβο στην Πρίστινα.

Καθοριστική για το αποτέλεσμα ήταν η φάση που συνέβη στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, όταν ο Παυλίδης κέρδισε πέναλτι αλλά και την αποβολή του Πόσματς. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε ο Μπακασέτας, δίνοντας στην Εθνική μας το προβάδισμα στο σκορ.

Η νίκη σφραγίστηκε στις αρχές του δεύτερου μέρους (στο 50′), όταν ο Μάνταλος διπλασίασε τα τέρματα της Ελλάδας. Με αριθμητική υπεροχή και προβάδισμα δύο τερμάτων, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κράτησε εύκολα τους τρεις βαθμούς, δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες για να σημειώσει περισσότερα τέρματα (με πιο σημαντικά τα δύο δοκάρια του Φορτούνη). Μάλιστα στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν με 9 παίκτες, καθώς τραυματίστηκε ο Μαραντίτσι και δεν υπήρχε δυνατότητα άλλης αλλαγής.

Κόντρα στη ροή του ματς, η Μολδαβία κέρδισε πέναλτι στο 88΄ σε μαρκάρισμα του Ρότα στον Ρέαμπτσιουκ. Ωστόσο, ο Βλαχοδήμος μπλόκαρε τη μπάλα στην εκτέλεση του Μιλιντσεάνου.