Άνετος και ωραίος στο 2021 ο Ολυμπιακός με τριάρα επί της ΑΕΚ

Πολύ μεγάλο βήμα για την κατάκτηση και του φετινού πρωταθλήματος έκανε ο Ολυμπιακός, ο οποίος κέρδισε με χαρακτηριστική άνεση με 3-0 την ΑΕΚ, στο πρώτο ντέρμπι για το 2021.

Οι ερυθρόλευκοι ήταν πολύ ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκαν νωρίς με τον μόνιμο σκόρερ Ελ Αραμπί και δεν έδειξαν να απειλούνται ιδιαίτερα από τους φιλοξενούμενος.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ανεβάσουν στροφές, είχαν μερικές ευκαιρίες, όμως ο επιθετικός των ερυθρολεύκων διπλασίασε τα τέρματά του και κλείδωσε τη νίκη για την ομάδα του.

Το τελικό 3-0 έκανε στις καθυστερήσεις με πέναλτι ο Βαλμπουενά.

Εύκολη νίκη για τον Ολυμπιακό, ο οποίος δεν χρειάστηκε να φορτσάρει ιδιαίτερα. Τραγική αμυντική λειτουργία από την ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ, ο οποίος δεν μπόρεσε να εμπνεύσει τους παίκτες του στο πρώτο ματς μετά την επιστροφή του στον πάγκο της ΑΕΚ.